Forum Lubelskie Forum Akwarystyczno-Terrarystyczne Strona Główna Lubelskie Forum Akwarystyczno-Terrarystyczne
Lubelskie Forum dla Akwarystów i Terrarystów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mały przełom w nawożeniu roślin!!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lubelskie Forum Akwarystyczno-Terrarystyczne Strona Główna -> Rośliny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ediasch
Kirysek



Dołączył: 24 Gru 2005
Posty: 146
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: LUBLIN DZIESIĄTA

PostWysłany: Czw 23:41, 13 Kwi 2006    Temat postu: Mały przełom w nawożeniu roślin!!

Witam!!
Przeczytałem ostatnio artykuł o tanim nawozie w płynie
Nawóz
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
macche
Bojownik



Dołączył: 25 Lis 2005
Posty: 386
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Lublin

PostWysłany: Pią 7:31, 14 Kwi 2006    Temat postu:

mógłbyś dać już link właściwy , bo nie wiadomo o który artykuł ci chodzi , bo w dziale DIY są chyba dwa arty o nawożeniu...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ediasch
Kirysek



Dołączył: 24 Gru 2005
Posty: 146
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: LUBLIN DZIESIĄTA

PostWysłany: Pią 11:39, 14 Kwi 2006    Temat postu:

Nieda się dać linku właściwego.Ale dam ścieżke.
No więc tak...Trzeba wejść w DIY a następnie w artykuł o nazwie NAWÓZ DLA ROŚLIN NA BAZIE POKONU PRZECIWKO CHLOROZIE
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
_cezary_
Pirania



Dołączył: 23 Paź 2005
Posty: 726
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Świdnik

PostWysłany: Pią 12:00, 14 Kwi 2006    Temat postu:

ediasch napisał:
Nieda się dać linku właściwego.Ale dam ścieżke.
No więc tak...Trzeba wejść w DIY a następnie w artykuł o nazwie NAWÓZ DLA ROŚLIN NA BAZIE POKONU PRZECIWKO CHLOROZIE

Da się, tylko trzeba główką ruszyć (kliknąc prawym przyciskiem myszy na tekst (byle gdzie) o nawozie)

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
macche
Bojownik



Dołączył: 25 Lis 2005
Posty: 386
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Lublin

PostWysłany: Pią 15:41, 14 Kwi 2006    Temat postu:

hmm , a dlaczego jest to niby przełom Question mi to wygląda na coś podobnego do Symfonii tylko ,że inna nazwa tego produktu ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krzysiek
Bojownik



Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 487
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: LUBLIN/CZECHÓW

PostWysłany: Pią 18:37, 14 Kwi 2006    Temat postu:

Witam
ja stosuje pokon już od jakiegoś czaszu i jestem zadowolony, myślie że jest to jeden z lepszych nawozów ogrodniczych jakie można użyć w akwarystyce,
maciekplastek napisał
Cytat:
mi to wygląda na coś podobnego do Symfonii tylko ,że inna nazwa tego produktu ...

nie stety to jest inny produkt i moim zdaniem troche lepszy niż Symfonia Złota [dobra jest S.Mikro] ponieważ nie zawiera magnezu, Symfonia zato aż 10% co w mioch warunkach wpływało na wzrost twatdości wody. o symfoni to troche napisałem tu http://aquaforumlublin.fora.pl/viewtopic.php?t=653

skład POKON-u
[link widoczny dla zalogowanych]

Pokon zawiera Cu, Mn, Zn schelatowane przez EDTA, Fe przez DTPA stabilność tych chelatów jest przy pH do 8 stponi, ja stosuje w troche zmieniony sposób dodaje Mikrovity Mn, Fe by wyrównać stosunek Mn/Fe do 0.65 ppmMn/0.35ppm w wodzie w akwarium. Stosuje rozcięczenie 10ml nawozu[pokon]/1000mlH20+10ml mikrovit Mn i podaje 1ml dziennie, zawsze jepiej podawć na początku mniejszą dawkę niz większą co może spowodowac zakwity glonów, czasami zmniejszam dawkę jak pokazują się zielenice i przez tydzień nie podaje ale myśle ze pojawy tych glonów związane są z tym że akwa mam przy oknie Laughing
co do makroelementów raczej nie podaje ze względu na to że mam na styk zarybione [nie przerybione] i ryby dostarczają wystarczające ilości NPK do wody ale czasami jest koniecznie dodanie [jak w tym lnku piodanym wcześniej] saletry potasowej KN03 lub innej K2S04 lub KCl [mam takie i takie na działce Laughing ] ale jest to bardzo rzadko że musze to robić Very Happy zresztą zwłaszczcza z KN03 trzeba uważać ze względu na glony -szybko reagują jak przesole Laughing Zauważyłem że moje rośliny są wrażliwe nie tylko na braki poza Fe także Mn i K więc dziwie sie że wszendzie sie pisze [ksiązki] tylko o żelazie?!

Oto aktualny wygląd Pokon-u, 8.90zł w Macro mnie to opakowanie 250ml starczy na dwa lata mniej więcej więc chyba warto Very Happy
[link widoczny dla zalogowanych]

Nawozów akwarystycznych nie stosuje od 3 lat ponieważ nie ma na nich składu[ każda szanująca firma ogrodnicza podaje skład a nie technologie produkcji więc nie wiem czego się boją akwa-producenci] brak składu nie pozwala jednoznacznie ustalic dawkę [u mnie dawki z akwa-etykiet powodoiwały zakwity glonów Evil or Very Mad] oraz jednoznacznie zidentyfikować nadmiar lub niedobór jakiegoś jonu i są zadrogie na dłuszą mete
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mover
Pirania



Dołączył: 12 Sty 2006
Posty: 1111
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/4
Skąd: Świdnik

PostWysłany: Pon 12:58, 17 Kwi 2006    Temat postu:

Ja równiez stosuje pokon +siarczan potasu i magnezu.Byłem średnio z niego zadowolony.Dopiero jak dodałem dozowanie Co2 na efekty nie musiałem długo czeka.Rośliny rosły jak szalone.Wtedy też zwiększyłem dozowanie pokonu.W sumie taniej to wychodzi niż kupowanie gotowych nawozów akwarystycznych.Polecam
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krzysiek
Bojownik



Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 487
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: LUBLIN/CZECHÓW

PostWysłany: Pon 14:52, 17 Kwi 2006    Temat postu:

witam
Cytat:
Dopiero jak dodałem dozowanie Co2 na efekty nie musiałem długo czeka.Rośliny rosły jak szalone.Wtedy też zwiększyłem dozowanie pokonu.W sumie taniej to wychodzi niż kupowanie gotowych nawozów akwarystycznych

No tak sam nawóz nawet najlepszy nic nie da jeśli nie będą zapewnione inne czynniki jak; C02, oświetlenie jego dobra jakość a nie tylko duży przelicznik Watów na litr, dobre podłoże, odpowiednia granulacja zapobiegająca wynywaniu składników pokarmowych z niego, oraz odpowiednio wzbogacone w podkłady użyżniające je mineralne [np.firmowe, ogrodnicze] lub organiczne[jak toś wie jak to zrobić -torf, glina] zapewnią one dobry start roślinom Very Happy Jak już pisałem POKON to jedynie 8.90zł w MACRO, i wystarczy dodać manganu, oraz saletry potasowej KN03 lub innej np.K2S04 i gotowe Very Happy , Makroelementy dodaje w ilości 1/4 łyżeczki od herbaty tygodniowo, czasami tego nie robie jeśli widze że rośliny sobie radzą bo poduje to lekkie pojawy zielenic, ale to nie problem Very Happy

Koszty:
POKON 8.90zł/250ml stężonego roztworu
KN03 12zł/3kg proszek, podobnie się waha cena K2S04
Mikrovit Mn 11zł/1L stęzonego roztworu

taka ilkość starczy na kilka lat uztkowania Very Happy mnie np. pokon starczy na prawie 2 lata, saletry wiem że można kupić na Allegro i jest to groszowa sprawa Very Happy w mniejszych ilościach, Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ediasch
Kirysek



Dołączył: 24 Gru 2005
Posty: 146
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: LUBLIN DZIESIĄTA

PostWysłany: Pon 22:49, 17 Kwi 2006    Temat postu:

A gdzie w lublinie kupić saletre i mikrovit??
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tomhick666
Gupik



Dołączył: 04 Mar 2006
Posty: 75
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4

PostWysłany: Wto 9:56, 18 Kwi 2006    Temat postu:

Saletrę w spożywczym Razz Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krzysiek
Bojownik



Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 487
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: LUBLIN/CZECHÓW

PostWysłany: Wto 11:18, 18 Kwi 2006    Temat postu:

Witaj ediash!
Wszystkie niezbędne nawozy dostaniesz w sklepie ogrodniczym na rogu Biernackiego i Lubartoskiej, Mikrovty maja chyba wszystkie, saletry napewno KNO3 mają. Tam na rogu są dwa sklepy ten właściwy jest tak wgłębi i się wchodzi jakby od tyłu, bo ten pierwszy to ma tylko koniczki itd...
Jak czegoś nie ma to sprowadzą w 2 tygodnie Very Happy tak miałem z S.złotą i Mikrovtem Mn Very Happy
Kiedyś widziałem KNO3 w OBI ale nie wiem czy nadal mają, oraz w wększych centrach ogrodniczych np. na Zemborzyckiej-dawno tam nie byłem ale moga mieć.

ten pierwszy sklep co ci podałem ma napewno wszystko bo robiłem tam zakupy 3 tygodnie temu Very Happy

edit:
znalazłem dokładny adres jak ediash chcesz:
"AGROZBYT" ul.Lubartowska 30A Tel.0817482996

edit2:
Saletra potasowa kupowana w sklepie spożywczym nie nadaje się do celów akwarystycznych gdyż zawiera zanieczyszczenia. Po rozpuszczeniu w wodzie destylowanej (lub z RO) na dnie naczynia tworzy się "mleczny" osad.
Z takimi opiniami się spotkałem na holenderskich.pl ale to mnie dziwi gdyz z tego co ja pamiętam z "oceny jakości" to przemysł spożywczy ma większe wymagania to produktów niz ogrodniczy do tych które nie będą spożywane..... faktycznie mleczny osad pojawia sie w saletrze potasowaj używanej do konserwacji mięsa, a w nawozie o tej samej nazwie używanym dla celów ogrodniczych osadu niema. Wydaje mi sie że saletra używana dla celów spożywczych może zawierać sól NaCl, dla konserwacji, ja bym nie polecał jej jako nawozu..... Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kubek85
Gupik



Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Lublin

PostWysłany: Wto 19:30, 16 Sty 2007    Temat postu:

krzysiek mógłbys podać jakiś przepis na dobry nawóz tzn w jakich proporcjach wszystko mieszać zeby grało?? Smile no i oczywiście jak dozować?? Smile byłbym wdzieczny i mysle ze kazdemu by sie przydało coś takiego Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krzysiek
Bojownik



Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 487
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: LUBLIN/CZECHÓW

PostWysłany: Wto 21:11, 16 Sty 2007    Temat postu:

Niestety dobranie nawozu do konkretnych swoich potrzeb nie należy do najprostszych przez Internet. Trzeba znać swój zbiornik; zarybienie, obsada roślinna, oświetlenie, czy się ma CO2 czy bez i przy jakim oświetleniu, znać parametry wody przynajmniej NO3 ale dobrze też PO4 i Fe robić testy ile twoje rośliny zjedzą dziennie a ile tygodniowo i porównać to do składu podmienianej wody, czy ma się RO czy nie itd. Więc trudno mi powiedzieć zrób tak a będzie dobrze….bo to nie możliwe, i nie ma jakiegoś super przepisu a dobre efekty daje kombinowanie i łączenie rożnych nawozów, ale potrzeba jest wiedza i znajomość swego zbiornika a wtedy jest to dość łatwe Wink

Na pewno w warunkach Lubina musisz skupić się na regularnym podawaniu K około 20 ppm tygodniowo, codziennie ok. 0.1ppm PO4 ale jak masz mało ryb, i utrzymywać równowagę między Fe i Mn na poziomie 0.1-0.2 ppm u nas w kranie jest dość sporo NO3 więc z tym ostrożnie ok.23 ppm nie ma K, P, Mn i śladowe ilości Fe- reszta to kwestia eksperymentu i obserwacji.

Polecam ta stronę to podstawa [link widoczny dla zalogowanych] tam znajdziesz ciekawe eksperymenty autora, przepisy, i kalkulatory pierwiastków

Teraz z braku czasu przeszedłem na nawozy dla leniwych czyli Aqua art. I mogę powiedzieć ze połączenie PG makro i KNO3 po podmianie i PGC codziennie zdaje egzamin uzupełniająco K2HPO4

Z dobrych nawozów mogę polecić PMDD /jest przepis na stonce/ wystarczy dodać K2HPO4 i jest na piątkę Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tho_mash
Kirysek



Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 114
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Lublin/Ponikwood

PostWysłany: Śro 16:46, 17 Sty 2007    Temat postu:

Czy ktoś stosuje Bio Florin Tropiala ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lubelskie Forum Akwarystyczno-Terrarystyczne Strona Główna -> Rośliny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin