Forum Lubelskie Forum Akwarystyczno-Terrarystyczne Strona Główna Lubelskie Forum Akwarystyczno-Terrarystyczne
Lubelskie Forum dla Akwarystów i Terrarystów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Encyklopedia ryb "przyjaznych" krewetkom

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lubelskie Forum Akwarystyczno-Terrarystyczne Strona Główna -> Krewetki i inne skorupiaki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rafal1990
Pirania



Dołączył: 12 Lis 2012
Posty: 522
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Lublin
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 17:19, 25 Mar 2014    Temat postu: Encyklopedia ryb "przyjaznych" krewetkom

W tym rozdziale chciałbym przedstawić ryby, które mogą być trzymane w krewetkarium. chodź w mojej ocenie jest to błędne, gdyż poprzez trzymanie ryb z krewetkami, tracimy przez to możliwość obserwacji całego wachlarza zachowań, gdyż krewetka będzie czuła zagrożenie.

Razbora Galaxy to przepiękna ryba, którą odkryto w 2006 roku na płaskowyżu Shan we wschodniej Birmie. Łacińska nazwa to Celestichthys margritatus (w tłumaczeniu to niebiańska ryba ozdobiona perłami). Nazywana jest również micro razbora galaxy i dorasta do 2 cm. długości. Temperatura w, której przebywają waha się od 22 do 28 stopni C. Razbora Micro Galacy ubarwiona jest w szarografitowe ciało pokryte złocistymi kropkami. Płetwy (grzbietowa, ogonowa i odbytowa) mają postać czerwonych a nawet nawet jaskrawo czerwonych pasków, które są obrzeżone cienkimi czarnymi paseczkami. Kolor samic jest mniej intensywny, ich płetwy i brzuch są bardziej pomarańczowe niż czerwone. Płetwy brzuszne samicy są przeźroczyste a u dojrzałych płciowo samic występuje czarna kropka w miejscu otworu płciowego. Razbory Galaxy, można już trzymać w 54 litrowym zbiorniku, dobrze napowietrzonym. Akwarium powinno obfitować w roślinność, w tym również pływającą. W sprzedaży należy wystrzegać się gatunków o silnym skrzywieniu kręgosłupa (nie jest to typowa cecha dla razbory galaxy).


Razbora Borneańska- Gatunek słodkowodny występujący w warunkach naturalnych w Indonezji – przede wszystkim na południu Borneo. Jest to ryba tzw. „ciemnych wód” – są to płytkie, wolno płynące potoki i strumienie przepływające przez torfowe lasy (stąd ciemny kolor wody), częściowo zabagnione, w których znajduje się mnóstwo opadłych liści, gałęzi, garbników. Wody te cechuje stały i dość duży rozkład substancji organicznej. Są gęsto porośnięte roślinnością, zasłonięte przed dostępem promieni słonecznych wysokimi drzewami równikowymi. Rybki z tego gatunku są niewielkich rozmiarów, wyróżniają się czerwono różowym ubarwieniem, z charakterystycznym klinowym (zwęża się ku ogonowi), ciemnym, przerywanym pasem przechodzącym wzdłuż boków. Za skrzelami widnieje biaława plama, podbrzusze do płetw brzusznych jest także jaśniejsze. Płetwy przezroczyste z widocznymi czerwono czarnymi paskami. Samce są mniejsze i jaskrawiej ubarwione, samice pełniejsze w okolicy brzucha. Jest to ryba ławicowa – dobrze czuje się w większej grupie (około 10 sztuk), spokojna, nieśmiała w stosunku do innych ryb. Podczas tarła samce przejawiają terytorializm, ale nie są agresywne.


Razbora plamista (Boraras maculatus) – gatunek słodkowodnej ryby karpiokształtnej z rodziny karpiowatych (Cyprinidae), jeden z najmniejszych w tej rodzinie ryb. Jest spotykany w hodowlach akwariowych. W polskiej literaturze był również opisywany pod nazwą razbora karłowata. W ubarwieniu przeważa kolor rdzawoczerwony. Ryba towarzyska, skora do pływania. Najbardziej aktywna w stadzie. Samce są mniejsze i smuklejsze od samic, które mają bardziej uwypuklony brzuch. Dorasta do 2,2–2,5 cm długości.


Otosek – gatunek słodkowodnej ryby sumokształtnej z rodziny zbrojnikowatych (Loricariidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Macrotocinclus. Występowanie dorzecze górnej i środkowej Amazonki. Łagodna i towarzyska ryba. Może być hodowana w akwarium wielogatunkowym. Glonojad, chętnie umieszczany w akwariach roślinnych. Dzięki jego niewielkim rozmiarom może skutecznie czyścić drobne liście. Dorasta do 4 cm długości.


Kirysek pigmejowy (Corydoras pygmaeus) Nazwa gatunkowa tego kiryska pochodzi z języka łacińskiego (pygmaeus - karzeł, karłowaty). Występuje w Brazylijskim basenie rzeki Madeira, rzece Nanay w Peru i rzece Lagartochoa w Ekwadorze (północny dopływ rzeki Aguarico). Samice są większe od samców o około 0.5cm. Na jasnego (biało-szarego) koloru ciele poziomo wzdłuż środka ciała ciągnie się od wąsów, przez czarne oko po płetwe ogonowa czarny pas. Drugi krótszy znajduje się poniżej (w pobliżu części brzusznej). Ciągnie się mniej więcej od końca płetwy grzbietowej do początku płetwy tłuszczowej. Ponad długim czarnym pasem znajduje się jasna cielista przerwa wyglądająca na biały pas szerokości dłuższego czarnego. Nad nim czyli na górnej części ciała krawędzie płytek kostnych mają czarne zabarwienie, tworzące cienkie ciemne pionowe linie. Kiryski karłowate w przeciwieństwie do innych gatunków większość czasu spędzają w środkowej strefie akwarium. Nawet odpoczywają na roślinach lub korzeniach, bardzo rzadko na dnie. Ze względu na ich rozmiar należy hodować je z niedużymi i nie agresywnymi rybami (nawet niektóre małe kąsacze mogą obgryzać im płetwy!). Spokojnie można zestawiać je z mniejszymi zbrojnikami i co najciekawsze z dużymi kiryśnikami. Kiryski karłowate są najbardziej stadne spośród kirysków dlatego bezwzględnie trzeba trzymać ich przynajmniej 10-20 sztuk. W naturalnym środowisku rozmnażają się w okresie od października do kwietnia. Samica składa do 100 ziaren ikry o średnicy ponad 1.7mm. Młode Corydoras pygmaeus wykluwają się po około 4 dniach. Narybek po tygodniu osiąga 4mm długości, po miesiącu 5mm a po dwóch 1.3cm. W akwarium potrzebują przytłumionego światła. Przy za silnym oświetleniu Kiryski karłowate zamiast pływać w toni wodnej będą chować się w zacienionych miejscach (np. pod roślinami).


Tęczanka filigranowa, tęczanka Wernera (Iriatherina werneri) – gatunek małej, słodkowodnej ryby z rodziny tęczankowatych (Melanotaeniidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Iriatherina. Jest to ryba hodowana w akwariach. Niewielka ryba o srebrzystym, silnie bocznie ścieśnionym ciele. Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony: samce mają znacznie wydłużone promienie drugiej płetwy grzbietowej i płetwy odbytowej, osiągają do 5 cm, a samice do 4 cm długości. Biologia i ekologia tego gatunku jest słabo poznana. Większość danych pochodzi z obserwacji przeprowadzonych w akwariach. W warunkach naturalnych tęczanki Wernera żyją w ławicach złożonych z samic i młodych osobników, wokół których pływają samce. Żywią się glonami, okrzemkami, drobnymi skorupiakami i drobnymi larwami muchówek. Tęczanka filigranowa jest rybą stadną, spokojną, skorą do pływania. W akwarium powinna być trzymana w grupie co najmniej 5 osobników, z innymi towarzyskimi i niedużymi rybami. Wymaga akwarium z dużą przestrzenią do pływania oraz roślinnością rosnącą po bokach zbiornika. Woda powinna być wolna od azotanów, regularnie odświeżana. W akwarium ryba ta przebywa w górnej i środkowej warstwie toni.


Zachęcam dodawania pod spodem innych gatunków ryb wraz z zdjęciem i opisem, które uważacie za "przyjazne" dla krewetek
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
slavcio89
Pirania



Dołączył: 15 Lut 2013
Posty: 775
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Kraśnik
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 17:36, 25 Mar 2014    Temat postu:

Rafał po Twoich ostatnich wypowiedziach zdziwiłeś mniej używając w tym momencie pojęcia "krewetkarium" mrugnięcie
Po za tym ryba na pierwszym zdjęciu to nie razbora galaxy bo należy do gatunku danio a nie razbora w czym późniejsze badania to potwierdziły. Z mojego doświadczenia dorasta ona do 2,5-3cm i jest prawdziwym predatorem jeśli chodzi o młode krewetki. Niektórzy opisują, że wykazuje się wysoką inteligencją w polowaniu na nie.

Dużo lepiej nadaje się rodzina boraras:
http://www.aquaforumlublin.fora.pl/ryby-i-rybopodobne,35/razbory-karlowate-rodzina-boraras,17194.html

Drobniczka jednodniówka i drobnotka nadobna - nie zaobserwowałem wśród nich polowań na najmniejsze krewetki. Przepraszam, że bez opisu ale jak będę mieć więcej czasu to może dołączę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rafal1990
Pirania



Dołączył: 12 Lis 2012
Posty: 522
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Lublin
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 17:40, 25 Mar 2014    Temat postu:

Wiesz, ja dalej jestem przeciwny Razz Ale są ludzie z mniejszą pasją podchodzący do krewetek, dlatego napisałem to "coś". Na rybach się nie znam, więc zachęcam wszystkich do "tworzenia" tej "Encyklopedii". Nie masz za co przepraszać, pomalutku Smile

Ostatnio zmieniony przez Rafal1990 dnia Wto 17:41, 25 Mar 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wanas
Kirysek



Dołączył: 23 Paź 2006
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Czuby

PostWysłany: Sob 22:09, 05 Kwi 2014    Temat postu:

Zauważyłem ze jakakolwiek by nie była ryba i tak zrobi selekcje młodych, wiec albo ryby albo krewetki, młode krewetki sa wielkości oczlika wiec oczywiste ze ryby potraktuja je jako pokarm.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lubelskie Forum Akwarystyczno-Terrarystyczne Strona Główna -> Krewetki i inne skorupiaki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin